Akupresür (Acupressure)


Acupressure sözcüğü, “Akupresür”, “Akupressur” veya daha Türkçeleşmiş ifadesiyle “Akubası” olarak dilimizde kullanılır.Bedende belli akupunktur noktalarının üzerine basarak, ovarak ve farklı uygulamalarla manipüle edilmesi tekniğine Akupresür adı verilir. Akupunktur noktaları meridyen olarak bilinen belli enerji hatları üzerinde bulunan noktalardır. Meridyenler bedenin ana caddeleri, akupunktur noktaları ise merkezî duraklar olarak da düşünülebilir. Bedenimizde organlarımız her an yaşamsal enerji üretir (“chi”). Kan dolaşımı ve nefes (oksijen alış verişi) bedenimizin en temel enerji akımını temsil eder. Birçok nedenle bu enerjinin serbest akımı engellenirse fiziksel sıkıntılar oluşur. Akupresür ile bedenimizdeki enerji akışı dengelenir ve tüm organ, sistem ve dokularımız ahenk içinde çalışabilir.
Akupresür (Acupressure), Çin’de binlerce yıldır uygulanan bir tedavi yöntemidir. Genel olarak belirli noktalara basınç uygulamak suretiyle bölgede toplanan enerji yoğunluğunun dağıtılması ve ilgili noktalarla bağlantılı organların bu şekilde rahatlatılması esasına dayanır.İğnesiz akapunktur olarak da nitelendirilen yöntem, “jimmy” adı verilen ahşap aletlerle yapılabildiği gibi doğrudan parmaklarla da yapılabilmektedir.
Geleneksel Çin Tıbbı’nın bir parçası Akupresür’da amaç bloke edilen enerji ve gerginlikleri hafifçe bastırarak yapılan masajlarla çözmektir.
Aküpresür, ilk defa Çinliler tarafından uygulanmaya başlanan, tedavisi itibarıyla akupunktura benzeyen bir yöntemdir. Aküpresürün tarihi akupunkturdan daha eskilere dayanmaktadır. Çinliler bir süre sonra akupunkturu geliştirmişler ve aküpresürün yerine onu kullanmaya başlamışlardır.
5000 yıl öncesine dayanan bu masaj Çinliler tarafından “iğnesiz akupunktur” olarak da adlandırılır. Bu teknikte, enerji kanallarından oluşan görünmez bir sistemin belli noktalarına derin parmak basısı uygulanır. Bu noktalar doğrudan vücudun belli organ ve bezlerine bağlı olduğundan, bu noktalara enerji akımında sıkıntı olduğunda rahatsızlık duyulur. Akubası, bu noktaları uyararak sıkışmaları giderir ve enerji akımını artırarak stresi azaltır. Böylece vücudun uyum içinde çalışarak sağlıklı olması sağlanır. Shiatsu masajı Japonların 1000 seneden beri kullandıkları bir akubası tekniğidir.
Aküpresür tedavisinde de akupunkturdaki gibi vücudu meridyenler ve belli noktalara ayırıp iyileştirmek esastır. Tespit edilen bölgelere basınç uygulayıp o bölgedeki ağrıları azaltabilirsiniz. Bu işlem, vücudun geri kalan kesimini de pozitif olarak etkileyecektir.Aküpresürün akupunkturdan farkı, iğne yerine el ya da ayaklarla basınç uygulanıyor olmasıdır. Hastanın iyileştirmeye gerek duyulan bölgelerine el ve ayak basıncı uygulanarak o bölgedeki kaslar gevşetilir. Aküpresür kan dolaşımını hızlandırıp vücudu güçlendirir.Terapi uzmanı Akupressur uygulamasında meridyenler üzerindeki akupunktur noktalarını baş parmak ve diğer parmaklar, parmak orta mafsalı ve el ayası ile basınç uygulayarak uyarıyor.
Bu uyarmalar Oi’yi, yani enerji akışını dengeleyen, gerilimleri yumuşatan ve vücudun kendi kendini tedavi etmesinde destek sağlayan yumuşak dairesel bir hareketle gerçekleşiyor. Ana meridyenler tırnaklarda, el ve ayak parmaklarında başladıkları için sıkıştırma hareketleri buralarda uygulanıyor. Uyanlar, bazen üzerinde düğümler bulunan ağaçtan bir alet ile de sağlanabiliyor.Akupressur, gergin kasları yumuşatıyor; kan dolaşımını hızlandırıyor ve atıkların atılmasını sağlıyor. Bu şekilde baş ağrılarına, sinüzit ve regl şikayetlerine karşı bir tedavi uygulanması mümkün oluyor. Bati Dünyası araştırmacıları bu yüksek etkinliği; ağrıları hafifleten ve bir rahatlama sağlayan endorfin boşalmasına bağlamaktadırlar.
Aküpresür asıl olarak ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. Ağrıların giderilmesi kişiyi hem bedensel hem de zihinsel olarak rahatlatacaktır.
Anti-Stres önerisi: Sakinleşmek için Akuspressur’dan yararlanabilirsiniz. ‘Olağanüstü sakinlik’, dizinizin altında yeralıyor! Stresle başedemediğinizde işaret parmaklarınızla bu noktaya yaklaşık 20 saniye boyunca baskı yapın. Akupressur, sizi sakinleştirecek!Akupressür (baskı masajı) ise stres noktalarına uygulanarak, sakinleştirici etkisiyle fazla kiloların birikimine karşı çıkıyor. Belirli akupressur noktalarının masajla uyarılmasıyla, kilo verme çabaları desteklenebilir. Belirtilen noktaları işaret parmağı ve orta parmağınızın ucuyla, soldan sağa ve dıştan içe doğru dairesel hareketlerle ovalayın: Zhongzu: Bu nokta elin üstündedir. Elinizi yumruk yaptığınızda, serçe parmağınızla yüzük parmağınızın başlangıç noktaları arasındaki çukurluktur. Önce sağeli, sonra da sol eli ovalayın. Zhongwan: Bu nokta, göbekten 4 parmak kadar yukarıdadır. Zusanli: Bu akupressur noktası, baldır kemiğinin dış tarafında, diz ekleminin hemen altındadır. Önce sağ bacağı, sonra da sol bacağı ovalayın.