Ayak Banyoları


Ayakların ve bacakların bir kısmının banyoya tabi tutulması.
Bir ayak banyosu basitçe ayakları ve baldırları şifalı bitki ban­yo suyu ile doldurulmuş derin bir kap veya banyonun içine sok­maktır. Kronik olarak soğuk olan ayaklar için 15 dakika sürecek bir sıcak ayak banyosu iyi bir tedavi olacaktır. Bu aynı zamanda mesane, böbrek, boğaz ve kulak iltihaplan içinde tavsiye edilir. Soğuk ayak banyoları (soğuk rahatsızlık vermeye başlayınca ve­ya ayaklar sıcak hissine kapılınca sonlandırılır) yorgun ayaklar, kabızlık, uykusuzluk, baş ağrısı, burun kanaması ve soğuk algın­lığı için faydalıdır. Bacaklarda dolaşımı uyarır, varis oluşumunun önlenmesine de yardımcı olduğu ve hatta az adet kanamasına bile iyi geldiği söylenir. Aynı zamanda uykusuzluk, baş ağrısı, yüksek kan basıncı ve kronik ayak soğukluğunda da faydalı ol­duğu söylenir.
Banyo: Sabunlu ılık su içinde ayaklarınızı yıkayın, 35 derece sıcaklık idealdir. Banyo süresi ne çok kısa, ne de çok fazla uzun olmasın…En basit ayak banyosu tuzlu sudur. Ancak kozmetiklerde özel olarak ayak banyosu için hazırlanmış rahatlatıcı, dinlendirici, canlandırıcı ve ferahlatıcı banyo suları da var; üstelik bu sular ayaklarınıza hoş bir koku da bırakıyorlar.
Arıtma: Ayaklarınızın da ölü hücrelerinden arındırılması gerekiyor. Pomza taşı eski ama etkili bir arındırma yöntemidir. Arındırma işlemini, canlı hücreleri de zedelememek için ayağınız iyice kuru iken yapmalısınız. Özellikle madeni ayak törpüleri kullanıyorsanız… Fazla hırçın olmayın; zira deriyi fazla zorlamak yeni ölü hücrelerin oluşumuna yol açar!
Masaj: Masaja ayak parlaklarınızdan başlayıp bileğe doğru devam edin. Masaj yaparken ayak parmaklarını teker teker çekin; rahatlamak için etkili bir işlemdir. Ayak tabanında özenle durun: Bir noktada hassasiyet hissederseniz, o gün o noktanın temsil ettiği organ formda değil demektir (Ayak tabanı vücudumuzu temsil eden noktalarla dolu). Masajınızı bir ayak kremiyle yapın.