Kontrast (Zıt) Termal Banyolar


Kontrast, zıt veya ardaşık sıcak-soğuk banyo uygulaması olarak bilinir. Dolaşım bozukluklarında canlandırıcı olarak, ağrı tedavisinde etkin, El ve ayaklar için ardışık sıcak ve soğuk su tedavisi kullanılır.
Isının en uç noktalara (Soğuk/Sıcak) değiştirilmesi yoluyla bir damar jimnastiği yapılmaktadır. Bu kan damarlarının ısı ile genişletilmesi ve soğuk ile büzülmesi şeklinde en uç noktalarda kan ve sıvıların alıkonulmasını ortadan kaldırır.
Spor yaralanmalarında Sıcak-Soğuk Banyo
Kontrast banyo ya da sıcak-soğuk uygulama olarak da bilinir. Sakatlanmadan sonraki 72 saatte halen şişlik varsa uygulanır. Sıcak ve soğuğun belli sürelerde peş peşe yapılması ile damarlar üzerinde etki sağlanır. Kontrast yani zıt tedavi ile damar genişlemesi ve kasılmasının etkisi ile ödem ( şişlik ) azaltılır.
İki kaptan birine sıcak su (40 derece civarı), diğerine ise soğuk su,içine buz parçaları atılarak ısı –15.5 derece civarında tutulur. Tedavi edilecek uzuv aşağıda gösterilen sürelerle bu kaplar içine art arda sokulur:
10 dakika sıcak 1 dakika soğuk4 dakika sıcak 1 dakika soğuk4 dakika sıcak 1 dakika soğuk4 dakika sıcak 1 dakika soğuk5 dakika sıcak uygulamasıyla bitirilir.