Lenfatik Drenaj


Lenfatik dokularda tutulan sıvıların sirkülasyonunu, toksin ve aşırı sıvıların atılmasını sağlayarak canlandıran masaj tekniğidir.
Lenfatik sistem, kan dolaşımına bağlı, vücuttaki atık maddelerin atılmasını sağlayan sistemdir. Kilo ve selülit problemlerinde önemli rolü vardır.
Bir bölgede yağlanma ve selülit varsa o bölgedeki dolaşım ve lenf sistemi yavaşlar. Zayıflama tedavilerinde ilk yapılması gereken, sorunlu bölgedeki kan ve lenf dolaşımını düzene sokmaktır. Bu sayede söz konusu bölgede oluşan atık maddelerin atılması mümkün olacak ve tedaviden maksimum sonuç alınabilecektir.
Lenf Drenaj diyet ve sporla verilen kilolar sonucunda vücudu sıkılaştırmak, metabolizmayı hızlandırmak, vücutta biriken toksin ve ödemi atmak, dolaşım bozukluğu problemlerini en aza indirgemek, lokal olarak yağların biriktiği bölgeleri toparlamak, dilediğiniz ölçülere ve vücut şekline kavuşabilmek için uygulanan bir yöntemdir.
MLD (Manuel Lenf Drenaj) Masajı
MLD (Manuel Lenf Drenaj) Masajı, diğer masajlara oranla çok hafif, monoton ve sürekli tekrar eden hareketlerden oluşur. MLD Masajı, vücudun uç noktalarından kalbe doğru, lenf akışını takip ederek, tek yönlü yapılır.
MLD Masajı, Lenf sisteminin elle manipüle edilerek bloke olmuş lenf sıvısının serbest akımının sağlanması tekniğidir. Sempatik Sinir Sistemi’ne etki ederek, ağrıları azaltır ve derin rahatlık sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve lenf akımını hızlandırır.
MLD güzellik ve estetikte de oldukça iyi sonuçlar verir. Ancak güzellik uygulamalarında (selülit gibi) Lenf Drenaj makinelerle, bölgesel çalışılarak uygulanmaktadır. MLD Masajının güzellik amaçlı kullanılması halinde, ciltteki kırışıkların, yara izlerinin ve lekelerin hafifletilerek cildin, iyileşme ve gençleşme sürecine destek olunabilir. Çünkü MLD Masajı, ciltteki kolojen üretimine destek olur ve bu sayede cilt sıkılaşır. MLD Masajının cildi toparlamasının ve canlandırmasının da nedeni budur.
MLD Masajı, aşağıdakiler de dahil pek çok durumda yardımcı olabilir:
Ödem ve şişmeŞiş topuklar, bacaklar vb.Toksin birikmesiSelülit ve kilo problemiAkne ve diğer cilt problemleriAmeliyat öncesi ve sonrası sıkıntılarÖdem ve iyileşme sürecine destekYara izleri – eski ya da yeniKabızlık ve hazımsızlıkHormonal dengesizliklerErgenlikteHamilelik öncesi ve sonrasıMenopoz sıkıntılarıPMS – regl öncesi gerginlikGöğüslerde hassasiyetSinüzit, saman nezlesiTekrarlanan enfeksiyonlarSoğuk algınlığıGripÜst solunum yolu hastalıklarıEklem iltihaplanmalarıRomatizmaStresAnksiyeteGerginlikYorgunlukUykusuzlukGünümüzde bu amaçla geliştirilmiş bazı lenf sistemini hızlandırıcı masajları yapan makineler vardır (LPG lenf drenaj sistemi gibi). Bu makineler yardımı ile vücuda lenf akımını hızlandıracak ve arttıracak masajlar ağrı vermeksizin uygulanmaktadır. Ayrınıtılı bilgi için tıklayınız…
Selülitin yeni başladığı durumlarda tek başına yeterli olabilir ama ilerlemiş vakalarda özellikle ‘karbossi terapiyi’ tamamlayıcı olarak uygulanır. Tedavinin etkinliğini gözle görünür şekilde arttırır.