Talassoterapi


Thalasa Yunanca’da “deniz” anlamına gelir. Terapi de “iyileştirme ve tıbbi kontrol” anlamı taşımakta olup üç vazgeçilmez faktör;
Denizin belirli derinliğinden elde edilen ve insanın vücut sıcaklığı kadar ısıtılan tuzlu deniz suyu.Yosun, çamur ve termal plankton gibi denizden elde edilen unsurların toplanması.Deniz iklimi ve deniz havası.Talassoterapi (thalasso-terapi) deniz yosunu gibi denizin birçok farklı özelliği ve sıcaklık kullanılarak yapılan bir “yeniden canlandırma” terapisidir.
Bu terapi, vücudun ihtiyacı olan doğal element ve mineral tuzların vücuda yeniden kazandırılmasını sağlar. kan dolaşımını düzenlediği gibi ruh ve vücuda rahatlama sağlar.stres ve selülit giderici, zayıflatıcı, toksin atıcı, sindirim ve dolaşım sistemini düzenleyici, cildi güzelleştirici özellikleri bulunan bu terapinin en önemli kuralı deniz suyu ve deniz yosununun kullanılmasıdır.
Thalasso-terapinin önerilen tedavi süresi 9-12 gündür. Bir haftadan az olması tavsiye edilmez. her tür tedaviden önce olduğu gibi thalasso-terapiden önce de genel bir doktor kontrolü yapılmalıdır. Masaj ve rehabilitasyon uzman bir fizyoterapist tarafından, banyo ve duşlar ise uzman bir hidroterapist tarafından yapılmalıdır. Ayrıca, her birey için ayrı programlar oluşturularak bireyin ihtiyaçlarına göre de thalasso-terapi uygulanabilir. Bu programlardan bazıları anti-stres, anti-selülit, romatizma ağrıları, zayıflama ve sıkılaşma programları, doğum öncesi ve sonrası, kalça ve diz ağrıları için uygulanan programlardır.
İnsanın kan plazmasını deniz suyu kompozisyonuyla kıyasladığınızda, hemen hemen aynı olduğu anlaşılır. deniz suyu vücut ısısı kadar ısıtıldığında oligo element olarak adlandırılan hayati elementlerin cilt tarafından emilimi daha da kolaylaşır. Bunun da kaslar üzerinde rahatlatıcı, kasılmaları hafifletici ve ağrı giderici etkileri vardır.
Deniz suyu ve havasından yararlanılarak aşağıda belirtilen kür uygulamaları yapılmaktadır.
Serbest deniz banyosuDeniz kaplıca kürleriDeniz suyu içme kürleriDeniz çamuru kürleriSolunum yolu ile kürDeniz iklim kürleriTalassoterapinin Olumlu Etki Yaptığı Hastalıklar
Serbest Deniz Banyosu ve Deniz İklim Kürlerinin Olumlu Etki Yaptığı Hastalıklar
Deri hastalıklarıSinir yorgunluklarıBünyesel yorgunluklar ve kasları güçlendirmeSolunum yolu rahatsızlıklarıDoktor Denetiminde Yapılan Deniz Kürlerinin Olumlu Etki Yaptığı Hastalıklar
Deniz Kaplıca Banyoları
Romatizmal hastalıklarDeri hastalıklarıKan dolaşımı ve kalp hastalıklarıSinir ve bünye yorgunluğuDeniz Suyu İçme Kürleri
Mide ve bağırsak hastalıklarıKaraciğer-safra kesesi hastalıklarıKan zayıflığı hastalıklarıBeslenme bozukluğu hastalıklarıSolunum Yolu ile Kürler
AstımBronşitAyrıca deniz banyosu ve içme kürleri sonucunda, deniz suyunda ender element olarak bulunan fosfor düşünme yeteneği ve hücre çoğalması, Kalsiyum-Flor diş sağlığı, Demir-Kobalt kan dolaşımı, İyot ise gutlar üzerinde olumlu etki yapmaktadır.
Thalasso-Terapi’de uygulanan tedaviler
Thalasso-terapide, işlem görmüş deniz suyu, deniz mineralleri, tuz ve yosun gibi minerallerle birlikte gerekli özelliklere sahip araç gereç de kullanılır.
Pressoterapi: pressoterapi makinası denen sofistike bir makinenin kullanımıyla yapılan masajın yanısıra “lenf drenajı” yapılmasıdır. bu işlem selülit, bacaklarda ağırlık hissi veya vücudun normalden fazla su tutması gibi durumlarda idealdir.
İskoç duşu: vücudun farklı bölgelerine 4 metre uzaklıktan yüksek basınçlı deniz suyu duşu uygulanmasıdır. bu işlem kas sağlığını artırır, kan dolaşımını düzenler, selüliti azaltır ve kilo kaybına yardımcı olur.
Vibrosauna: bu özel sauna yöntemiyle, yatay vaziyette pozisyon verilmiş kişiye titreşim terapisi, müzik terapisi ve/veya aromaterapi uygulanarak bütünsel bir rahatlama sağlanır.
Aqua gym (su jimnastiği): suda yapılan egzersizlerdir. vücudu toksinlerden arındırırken kilo kaybı da sağlar.
Analitik havuz: fizik tedavi uzmanının yardımıyla kişiye özel bir egzersiz programı oluşturularak artrit, doğum sonrası, lumbago, selülit gibi problemlere suda çözüm getirilir.
Afüzyon duşu: isıtılarak vücuda püskürtülen deniz suyuyla yapılan masajla gerçekleştirilir. bu işlem kan dolaşımını uyarır, stress azaltarak rahatlamayı sağlar.
Balneoterapi: Özel olarak tasarlanmış olan anatomik banyo küvetleri kullanılarak vücuda masaj yapılır: bu banyolarda bir seri dairesel dalga sayesinde baştan ayağa kadar drenaj sağlanır. su 192 adet bilgisayar ayarlı hava püskürtücüsü sayesinde vücuda verilir; su basıncının ayarı tedavinin amaç ve gereksinmelerine göre ayarlanır. bu işlemle birlikte deniz yosunları, deniz tuzları, öz yağlar gibi organik fonksiyonlarda etkili olan maddeler de kullanılabilir.
Body wrap: mikroestalladas® yosununun vücuda kaplanmasıyla yapılır. toz halinde olan bu yosun sıcak suyla karıştırılır ve elde edilen harç vücuda uygulanır. bir termal örtüyle kaplanmış olan şekliyle organizmanın toksinlerden arınması, ihtiyaç duyulan minerallerin emilmesi sağlanarak birçok başka yararın dışında selülitten kurtulma, zayıflama, rahatlama gibi yararlar sağlanır.
Hidromasaj: 37 derece sıcaklıkta deniz suyu ile doldurulmuş bir küvette uygulanan su masajıdır. vücut ile deniz suyu arasındaki kimyasal alışveriş ve yüzlerce hava kabarcığı hem ruhsal hafiflik ve dinginlik hem de kan dolaşımında hızlanma sağlar.
Basınçlı duş: Özellikle vücudun kritik bölgeleri olan bacaklar, bacak üstleri ve kalçalara 36-40 derece sıcaklıkta basınçlı duş tutulmasıdır. bu teknik dokuların toparlanmasına ve selüliti silmeye yardımcı olur.
Thalasso-Terapi sonrası masajlar
Thalasso-terapi sonrası yapılan masajlar özellikle ruhsal rahatlama için vazgeçilmezdir:
Shiatsu masajı: japon kökenlidir. akupunktur noktalarına masaj uygulayarak enerji dengesi sağlama tekniğine dayanır. stresi giderir, yorgunluğu alır, lenf ve kan dolaşımını artırır.
Aromaterapi masajı: bitkisel öz yağlarla yapılan rahatlatıcı, lenf ve kan dolaşımını hareketlendirici bir masajdır.
Yıldız masajı: ayrık 2 bacak, ayrık 2 kol ve baş ile yıldız şeklinde yatılarak uygulanır. masaj uzmanı saçtan ayak uçlarına kadar basınçlar uygulayarak masaj yapar. stres giderici ve yoğun rahatlatıcı etkisi vardır.
Kaliforniya masajı: tamamen rahatlatmaya yöneliktir. masaj uzmanı tarafından yoğurma ve ovma hareketleriyle uygulanır.
Geleneksel masaj: pek çok teknik ile uygulanabilir: hafif dokunuşlar, basınçlı dokunuşlar, ovma gibi. Özellikle incelmek isteyenler için uygundur. kan dolaşımını hızlandırır, kasların güçlenmesine yardımcı olur.
Thalasso-Terapi’nin Etkisini Arttıran Etkenler
Thalasso-terapiden en yüksek ölçüde sonuç almanız için işte size 4 altın yardımcı: hareket, uyku, dinginlik ve dengeli beslenme.
Hareket: bir spor salonunda efor testinden geçtikten sonra, kapasiteniz doğrultusunda aletli veya aletsiz egzersizler yapın. ayrıca, doğada yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi sporları yapmayı da alışkanlık haline getirin.
Uyku: en önemli güzellik reçetesidir.
Dinginlik: strese hayır! mümkün olduğunca hayatınızı ve yaşadıklarınızı kabullenin, halletmeniz mümkün olmayan şeyleri oluruna bırakın. kendinizi beyninizde ve vücudunuzda iyi hissedebilmek için çabalayın.
Dengeli beslenme: sizi strese sokan ve aç bırakan rejimlere son verin. dengeli beslenmeniz ve gerektiği kadar yemeniz ince bir görüntü için yeterli olacaktır.