Wellness ve SPA Terapileri


Odalar:
HamamSaunaCilt bakım odasıVücut bakım odasıÇamur odasıHerbal küvetAfüzyon duşSu yatağıJakuzili Masaj odasıJakuzili Vip masaj odasıShiatsu masaj odasıBali masaj odasıAyurvedik bakımlar odasıKlasik masajKar Odası veya kar çeşmesiMacera duşuEl ve ayak Spa wax odasıWELLNESS VE SPA TERAPİLERİ:
Hydrotherapy (su ile terapi)Aromatherapy (yağlar ve esans ile terapi)Fitotherapy (bitkilerle ve yosunla tedavi)GemoTherapy (taş terapisi)Fangotherapy (çamur ile terapi)Kromotherapy (renk terapisi)Kinesittherapy (elle veya aletlerle yapılan masaj terapileri)Geleneksel Banyo Türleri
SOĞUK BANYOLAR
Buz odası ve kar çeşmesi
Sauna veya buhar odasından çıktıktan sonra vücudu serinletmek için girilen odadır. Soğuk duş veya havuza girmeye oranla daha yumuşak bir sıcaklık geçişi sağlar, bu sebeple soğuk şoklardan hoşlanmayanlar tarafından tercih edilir. Vücudu serinletme işlemi kar çeşmesinden alınan karın önce kollara ve bacaklara, daha sonra vücudun geri kalanına sürülmesiyle devam eder. Sıcaklık 2º-12º arasında değişir. Kullanım süresi 1-2 dakikadır.
Kuru Banyolar
TEPİDARİUM
Türk hamamlarından bildiğimiz “Ilıklık” mekanına denk düşen alandır. Isıtılmış koltuklarda uzanarak beklemek veya sıcak banyolara hazırlanmak için idealdir. Ayrıca vitamin bardan alınan bir içeceği yudumlarken sohbet etmek, müzik dinlemek veya kitap okumak için de kullanılabilir. Sıcaklık 30º’dir.
Sauna
Finlandiya orijinli, yüksek sıcaklık düşük nem oranı ilkesine dayanan banyo türüdür. Sauna kabinlerinde sadece kuzey ülkelerinde yetişen ağaç türleri ile istenilen yüksek kalite elde edilebilir. Finlandiya’da en çok tercih edilen sauna türü göl kenarına yerleştirilmiş, odun sobasıyla ısıtılan “Dış mekan saunaları”dır. Sıcaklık isteğe göre 60º-130º arasında değişebilir. Kullanım süresi 15 dakikadır.
Laconium
Saunada olduğu gibi ısının yüksek olduğu terleme banyosudur. Seramik veya mozaik oturma banklarından oluşur. Ortada ise serinleme amacıyla yerleştirilmiş soğuk su kovası bulunur. Sıcaklık 65º, kullanım süresi 15-20 dakikadır.
Islak Banyolar
Buhar Banyosu
Saunanın tersine yüksek nem oranı ve düşük sıcaklık ilkesine dayanan banyo türüdür. Mozaik, seramik, doğal taş gibi malzemelerin yanında akrilik malzemeden de hazırlanabilir. Sıcaklık 40º-50º arasındadır. Kullanım süresi 15 dakikadır.
Aromaterapili Buhar Banyosu
Klasik buhar banyosuna ekleyeceğiniz aromaterapi esanslarıyla elde edilen, bitkilerin farklı iyileştirici etkilerinden faydalanmayı sağlayan banyo türüdür.
Güzellik Banyoları:
Cleopatra BanyosuJapon BanyosuÇamur/Rasul BanyosuKese&Masaj
Su Masajları:Ayak HavuzlarıWhirlpool’larEfektli duşlar
Yüzme havuzlarıŞok havuzlarıSu altında müzik dinlenen havuzlarTuzlu su havuzları
Buhar odası ile sauna arasındaki fark:
Buhar Odasında jeneratör odanın dışındadır, Sıcaklık en fazla 45 °C civarındadır, Nem oranı %100′e yakındır, Duvar/tavan seramikleri kullanılabilir, Eğimli tavan önemle tavsiye edilir,Zeminde kanal olması gerekir, Tüm iç yüzeylere sızdırmazlık kaplaması yapılmalıdır.Sauna da ise , Sauna ısıtıcısı odanın içindedir,Sıcaklık en fazla 90 °C civarındadır,Nem oranı %25′e varır, Duvarda ve tavanda seramik malzemeler bulunmaz, Tavan düzdür, Zemin kanalı gerekmez, Su geçirmezlik özelliği gerekli değildir.
KONSEPTLER:
Klasik – Uzakdoğu – Macera – Destinasyon – Medikal
TERAPİLER:
Masajlar – Vücut bakımları – Hidroterapiler – Peeling ve Köpük masajı
Köpük Masajı: Geleneksel Türk hamamında kese ile deri üzerinde ölü hücrelerin atılarak deri gözeneklerinin açılması ve derinin rahat solunum yapmasını sağlamak ardından yapılan köpük masajı ile de kasların gevşetilmesi ve toksinlerin atılaması için yapılan özgün ve mistik bir bakımdır.
Klasik Masaj: Dünyada en yaygın olarak kullanılan masajdır.Tüm masaj manüplasyonlarının toplandığı,teknik olarak geniş bir yelpazeye sahip ve kaslar üzerine derin etkisi olan bir masaj uygulamasıdır.
Aromaterapi: Tüm vücuda aromatik esanslarla birlikte kişi üzerine uyarıcı manüplasyonlar kullanılmadan şiddet ve tonusu düşük ahenk içinde, kişiyi hem dinlendirmek hem de psikolojik rahatlık sağlamak için yapılan bir masajdır.
Anti-stress: Kişinin üzerindeki negatif etkiyi almak için sadece geniş kas grubuna ( Bacağın arka tarafı ve sırt kısmına ) yapılan uyarıcı manüplasyonlar kullanılmayan rahatlatıcı bir masajdır.
Reflexology: Ayak taban altında bulunan iç organlara bağlantılı sinir noktalarına etki ederek iç organlarla sinir noktaları arasındaki meridyenleri duyarlı hale getirmek için yapılan bir kültürel masajdır.
Spor masajı: Spor aktiviteleri öncesinde, sonrasında ve arasında uygulanan, sert biraz daha kendine özgü manüplasyonlarla, dolaşım düzenleyici ve yorgunluğu giderici bir masajdır.
Selülit Masajı: Genellikle bayanlarda deri altında portakal kabuğu şeklinde oluşan yağ tabakalarının yakılması için daha çok problemli bölgelerde yoğunlaşılarak, uygun manüplasyonların seçilmesiyle yapılan bir masajdır.
Lenf drenaj: Lenf düğümlerinin açılmasıyla vücutta oluşan toksin ve ödemleri venöz kanalları yardımıyla lenf düğümlerine, düşük şiddetli manüplasyonlarla taşınması için yapılan bir masajdır.
Lokal masaj: Vücudun belirli bir bölgesine genellikle de sırta uygulanan bölgesel, rahatlatıcı bir masajdır.
Abiyanga: İki terapistin bir vücut üzerinde dört elle derinsel uyarı ve uyarıcı manüplasyonlar kullanmadan aromatik yağlarla senkronize bir tarzda kişiyi dinlendirmek için uygulanan mistik bir masaj.
Shiatsu: Daha çok problemlere yönelik, avuç içi ve vücudun değişik bölegeleriyle basınç yapılarak deri-derialtı dokusunu ve sinir noltalarını uyarmak için mobilize masajla birlikte uygulanan bir baskı masaj tekniğidir.Bu masajda hedef akupresür noktalarının geçtiği meridyenlerdir.
Thai Masajı: Vücudun energy kanallarındaki tıkanıklıkları gidermek amacıyla yapılan streching hareketleri bütünüdür.
Thai masajı reflexology ile kombine edilerek de kullanılır
Bali masajları – Ayurvedik bakımlar:
Kerala – Shirodhara – Abhyanga – Marma – Pizchicil – Navarakkizhi – Udwarthanam
Taş Masajı: Sıcak ve soğuk volkanik taşlarla vücudun belirli bölgelerine gerek sabit gerekse manuplasyonlarla yapılan ruhu ve bedeni rahatlatmaya yönelik holistic,mistik masajdır.
Köpük Banyosu: Modern bir jakuzi diyebiliriz.Thalasso Therapy programlarının ilk bakımı olan bubble bath’in içerisinde normal ısıda (33-36) derece deniz suyu doldurulur.Makinanın fonksiyonuna göre gerekli ayarlamalar yapılır.Ayak taban altlarından, bacak altlarından, bacak yanlarından, sırttan ve kollardan olmak üzere sürekli veya lokal olarak hava vererek kişi vücuduna etki eden bir bakım.Cihaz içerisinde bulunan hava delikleri yaklaşık 1-2 cm.aralıklarla bulunur.
Süre:20 dakika program makine çalışır durumda, 5 dakikada program bittikten sonra hem rahatlamak üzere hemde metabolizmanın normale dönmesi için bubble bath içerisinde kalınmalı.
SEAWEAD WRAP (YOSUN BAKIMI)
İlk önce battaniyenin üzerine plastik jelatin serildikten sonra ısıtılmış deniz suyuyla karıştırılan yosun yüz hariç tüm vücuda sürüldükten sonra ilk olarak plastik jelatinle daha sonra battaniye ile kişi (kundaklanır) örtülür.Cihazda gerekli ısı ve program ayarlamaları yapıldıktan sonra kişi dinlenmeye bırakılır.
Remineralizasyon (Vitamin, minarel ve oligo elementlerin vücuda alınması)
Relaxion (Rahatlama)
Metabolizasyon(Toksin atıp yağların yakılması, selülit ve zayıflama)
Süre:20 dakika yosun ile birlikte battaniye içinde kalma.
AFFUSİON DOUCHE (VİCHY SHOWER)
Bakım cihazında gerekli programlar yapıldıktan sonra 5 tane duş başlığında yağmurlama şeklinde kişinin ilk önce ön tarafına daha sonra arka tarafına yağmurlama şeklinde yapılan, ısıtılmış deniz suyunun kişi vücuduna yapmış olduğu duyusal bir bakım.
Relaxion (rahatlama)
Sensual Stimulation (duyusal his)
Reminelizition (vitamin ve minerallerin vücuda alınması)
Süre:20 dakikalık bir bakım olup 10 dakika ön taraf 10 dakika arka tarafa yapılan bir bakım.
Not:Bu bakım tek başına uygulanabileceği gibi isteğe bağlı olarak yağmurlama duş altında da masaj yapılabilir.
PRESSO THERAPY
Kişi masaya sırtüstü yatırıldıktan sonra bacaklarına öfloraj yapılır.(Kan dolaşımını ve lenf akımını aktivite etmek için).Daha sonra plastik poşet kılıflar ayaklarına geçilirdikten sonra orijinal kılıflar bacaklarına geçirilir.Cihaz içerisinden gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra ayaktan başlayarak yukarıya doğru sırayla gaz basıncı ile kanı aşağıdan yukarıya pompalayarak yapılan bir bakımdır.
Blood Circulation
Mobilization
Relaxion
JET DOUCHE
Bakım öncesi kişinin duruş pozisyonları gösterildikten sonra deniz suyunun sıcaklık derecesi ve basıncı cihaz içerisinde programlanıp uzaktan tazyikli suyla dinamik şekilde kişi üzerinde kas yapısı yönünde su ile ritmik hareketlerle masaj yapılan bir bakım.(Bu bakımda suyun basıncına ve eklemlere dikkat edilmeli).
Remineralizasyon
To Relieve Muscular Tensions
Blood and Energy Circulation, Stimülation(uyarma ve tıkanma için)