Day SPA


( “Day SPA”nın Türkçe karşılığı “Günlük SPA” olup bazı kaynaklarda “City SPA” yani “Şehir SPA’sı” şeklinde de isimlendirilir. )
SPA, Latince (Salus Per Aquam) “Salus: Sağlık” ve “Aqua: Su” kelimelerinin birleşimi sudan gelen sağlık olarak bilinmektedir. SPA genel anlamda; sağlığı, zindeliği, estetik ve güzelliği, iyileşmeyi su ve suyun iyileştirici gücüyle kazanma denebilir.
SPA’lar konseptlerine göre, Kulüp SPA, Yolcu Gemisi-Cruise SPA, Day SPA, Ziyaret/Tatil Destinasyon SPA, Sağlık/Medikal/Tıbbi SPA, Termal/Mineral/Kaplıca SPA, Tatil/Dinlenme Yeri/Otel/Resort SPA olarak sınıflandırılabilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız…
Day SPA (= Günlük SPA, City SPA, Şehir SPA), en yaygın SPA türü olup konaklama olmaksızın günlük su terapileri, masaj, güzellik bakımları gibi çeşitli günlük SPA hizmetleri sunan merkezlerdir.
Day SPA’lar, ülkemiz topraklarında Romalılar’daki “Roma Hamamı” ile başlayarak, Osmanlı’daki “Türk Hamamı” ile kültürümüzün bir parçası haline gelen ve tüm dünyada tanınan hamam kültürümüzün sağlık ve güzellik ile ilgili pek çok işlemin uzmanlar tarafından uygulandığı çağdaş bir şekli olarak tanımlanabilir.
Day SPA’lar diğer SPA türlerinden ayıran en önemli fark olarak genellikle şehrin içinde kolay ulaşılabilir ve bir veya birkaç saat gibi kısa süreli bakım ve terapinizin yapıldığı mekanlar olmasıdır. Bu özelliği sebebiyle bazı kaynaklarda Day SPA’lar “City SPA” (yani Şehir SPA) olarak isimlendirilir. Day SPA’lar, hotellerde sunulan Destinasyon SPA (Destination SPA) hizmetleriyle aynı hizmetleri sunar, tek fark Day SPA’da sadece seans süresince merkezde kalınıyor olmasıdır.
Day SPA’lar, kolay ulaşılabilir olmaları, çok kısa sürede hizmet alınabiliyor olması, ulaşım, konaklama gibi ek maliyet gerektirmemesi ve diğer SPA türlerine kıyasla ucuz olması sebebiyle dünyada en yaygın SPA türüdür. Yoğun iş temposu, stres, zamansızlık gibi sorunlarla boğuşan çağımız insanı, son yıllarda kaçışı “Day SPA” merkezlerinde arıyor.
Uluslararası SPA Birliği’nin tanımına göre, Day SPA: “uzmanlarca uygulanan ve profesyonelce denetlenen çeşitli günlük SPA hizmetlerini sunan SPA türüdür.” (Orijinal metin: “International SPA Association: Day Spa – A spa offering a variety of professionally administered spa services to clients on a day-use basis.”)
Bir diğer uluslararası tanıma göre, Day SPA: sunulan hizmetler merkezden merkeze değişmekle birlikte genellikle güzellik, sağlık ve terapi uygulamalarıdır, ve bu hizmetler saatlik veya günlük tek bir seansta tamamlanır. Bir günden daha uzun uygulamalar ve konaklama genellikle sunulmamaktadır. (Orijinal metin: “Day Spa – Services will vary by provider, however, Day spas typically provide beauty, health, and therapeutic treatments which can be started and completed in a single session, either by the hour, or by the day. Overnight accommodations are not usually available.”)
En çok tercih edilen Day SPA Uygulamaları
Masaj %70 Vücut Bakımı (Wrap) %17Cilt Bakımı %46 Hidroterapi Banyosu %12Manikür %44 Bitkisel Bakım %11Saç (Kesimi/Şekil) %40 Refleksoloji %11Buhar Odası/Sauna %40 Yoga %11Pedikür %38 Taş Terapisi %8Egzersiz/Fitness %34 Diyet/Zayıflama %7Aromaterapi %30 Hidroterapi Duş %6Vücut Bakımı (Scrub) %25 Selülit Tedavisi %4Lazer Epilasyon %24 Mikrodermabrasyon ve Peeling %3Makyaj %18 Botox %3